Usuwanie odcisków

O zabiegu

Odciskami nazywamy obszary zrogowaciałego naskórka. Powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w wyniku którego komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry, powodując silny ból. Problem odcisków najczęściej dotyczy osób z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym. Odciski najczęściej pojawiają się na: przodostopiu, grzbietowej stronie palców, między palcami stóp oraz sporadycznie w okolicy pięt.

Przyczyny powstawania:
  • stały, nadmierny, punktowy ucisk na skórze, przez co dochodzi do zwiększonego wytwarzania komórek rogowych 
  • nieodpowiednio dopasowane lub za małe obuwie 
Kiedy zgłosić się do podologa?

Nieusuwane odciski są wgniatane coraz głębiej w skórę, powodując duży dyskomfort w postaci stałego bólu. Dodatkowo odciski mogą wniknąć poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych. Dlatego powinny zostać one natychmiastowo usunięte ze stopy. Im wcześniej zgłosimy się do podologa, tym szybciej wyleczymy odciski. W trosce o zdrowie naszych stóp nie powinniśmy więc zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym.

Prognoza podologiczna

Usuwając odcisk w dużej części przypadków, nie usuniemy przyczyny jego powstawania. Stałe zmiany w układzie kostnym stopy będą predysponować miejsca stałego ucisku i drażnienia do ponownego powstawania odcisków. Dobre efekty terapeutyczne przynosi: zmiana butów na właściwe, wkładki ortopedyczne, stałe stosowanie indywidualnych odciążeń lub amortyzacji, pielęgnacja stopy oraz stała opieka specjalisty.

Czas terapii

Czas terapii i ilość zabiegów jest wprost proporcjonalna do okresu, jaki minął od momentu pojawienia się odcisków. W przypadku leczenia tej dolegliwości obowiązuje zasada, w myśl której, im dłużej zwlekamy z wizytą u podologa, tym trudniej usunąć odciski. Niestety to schorzenie jest często bagatelizowane przez pacjentów, dlatego rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu podczas jednej wizyty.