Leczenie wrastających paznokcia
O zabiegu
Wrastające paznokcie
Gdy płytka paznokcia wrasta w skórę i uszkadza jej strukturę, powodując wrażliwość na dotyk, mamy do czynienie z problemem wrastającego paznokcia. Cechą tej przypadłości jest rośniecie paznokcia na boki lub zakrzywianie się oraz podwijanie płytki paznokcia. Temu problemowi zazwyczaj towarzyszą nieestetyczne zaczerwienienie i ból podczas chodzenia, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Ignorowanie tych symptomów i brak konsultacji ze specjalistą prowadzi do zaostrzenia bólu, a w konsekwencji do stanu zapalnego.
Przyczyny powstawania wrastających i wkręcających się paznokci
- niewłaściwe obuwie: wysoki obcas, buty zbyt wąskie w palcach
- nieprawidłowe obcinanie paznokci, regularne wycinanie „boków” płytek
- nadmierna suchość lub potliwość skóry
- nieprawidłowo przeprowadzony zabieg chirurgiczny wrastających paznokci
- brak profilaktyki po zabiegu chirurgicznym wrastających paznokci – problem często powraca ze zwielokrotnioną siłą
- deformacje ortopedyczne
- uwarunkowania genetyczne
Kiedy zgłosić się do podologa?
W przypadku wrastających lub wkręcających się paznokci należy zgłosić się do podologa od razu, gdy poczujemy jakikolwiek ból lub dyskomfort. Zwłaszcza, jeżeli będzie się on utrzymywał. Takie objawy zazwyczaj sygnalizują bardzo poważny problem, który później może znacznie utrudniać chodzenie.
Prognoza podologiczna
Najczęstszą rekomendacją leczenia wrastającego paznokcie jest jego usunięcie. Będąc propagatorami nowoczesnej podologii, oferujemy naszym pacjentom także nieinwazyjne metody leczenia tego schorzenia. Indywidualnie dobierane, specjalistyczne klamry ortonyksyjne umożliwiają skorygowanie wzrostu paznokcia. Jest to metoda, zapobiegająca pojawieniu się kłopotu wrastającego paznokcia w przyszłości.
Klamry ortonyksyjne są jedną z najlepszych metod korekcji wrastających lub wkręcających się paznokci. Klamry najłatwiej porównać można do aparatu ortodontycznego zakładanego na zęby. Mają one za zadanie wyprostować paznokcie i przywrócić ich odpowiedni tor wzrostu. Wśród ich licznych zalet, warto wymienić bezbolesny proces aplikacji oraz skuteczne niwelowanie bólu – dolegliwości bólowe ustępują często już po pierwszym założeniu klamry na paznokieć. Dodatkowo klamry nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Można swobodnie chodzić, a nawet uprawiać sport.
Czas terapii
Czas leczenia wrastającego paznokcia jest uzależniony od rozwoju schorzenia. W niektórych przypadkach może zająć nawet kilka miesięcy. W przypadku noszenia klamer, czas uzależniony jest od stanu rozwoju schorzenia, jaki zastaliśmy u pacjenta. Przeważnie problem zostaje rozwiązany już po kilku, powtarzanych regularnie, zabiegach.
Okres terapii zależy m.in. od stopnia deformacji płytki paznokciowej i rodzaju wykonywanych wcześniej zabiegów. Nie bez znaczenia jest również to, jak długo paznokcie wrastały. W niektórych przypadkach po wykonaniu zabiegu niezbędne są okresowe wizyty kontrolne (powtarzane od co dwóch do czterech tygodni). W tym czasie może zaistnieć potrzeba wykonania niewielkiego zabiegu korekcyjnego.